Hrubé črevo a jeho funkcia

Hrubé črevo
Hrubé črevo a jeho funkcia

Tráviaci systém funguje ako komplexný orgán, ktorý sa skladá z rôznych častí. Tieto časti musia fungovať, aby sme boli zdraví a nemali žiadne problémy s našim trávením. Zdravé hrubé črevo nám zaručí, že sa do tela bude dostávať dostatočné množstvo látok, ktoré vyživujú náš organizmus a dodávajú telu potrebné vitamíny, minerálne látky a iné potrebné látky. S hrubým črevom teda bezprostredne súvisí stav nášho organizmu a má tiež súvis s našou imunitou. Vieme si zabezpečiť zdravie, ak sa budeme dobre starať o naše črevo. Tráviaci systém sa však začína už pri ústnej dutine, kde si vkladáme našu potravu.

Tu dochádza k jej primárnemu spracovaniu, kde sa rozdrví zubami a zmieša sa so slinami, ktoré z nej spravia tú správnu konzistenciu, aby mohla prejsť hltanom ďalej do tráviaceho traktu. Do žalúdka prichádza teda akási masa, ktorá sa tu ďalej spracováva pomocou žalúdočných kyselín, ktoré ju pripravia na ďalšiu cestu do tenkého čreva. Tenké črevo sa spája s hrubým črevom a tiež je tu slepé črevo. Funkcia slepého čreva dodnes nie je celkom objasnená, preto sa často odstraňuje. Hrubé črevo je teda základom vyživovania nášho organizmu. Vďaka nemu sa telo dostatočne posilní. Musíme však konzumovať potravu, ktorá bude hodnotná a dobre stráviteľná, aby sme si udržali zdravý stav nášho tráviaceho systému.