Nadýmání – problém, za který se často stydíme

Nadýmání
Nadýmání – problém, za který se často stydíme

Nadýmání, křeče, průjmy či zácpy trápí v dnešní době až deset procent Evropanů. Tedy skoro každý desátý člověk se setkává s těmito problémy, známými jako syndrom dráždivého tračníku. Obzvláště nepříjemné je právě nadýmání, o kterém se hovoří málo, považujeme ho za trapný problém a znepříjemňuje nám život zejména ve společnosti lidí. Vzniká nadměrným hromaděním plynů uvnitř zažívacího traktu. Abychom mohli proti nadýmání bojovat, musíme najít v první řadě příčinu. Nadýmání může způsobovat například přejídání, nadměrný přísun jednoduchých cukrů, nesnášenlivost laktózy, špatné kombinace potravin, uspěchané a nepravidelné stravování, alkoholické nápoje, nedostatečné přezutí jídla, nadměrné polykání vzduchu či jedení v napětí a ve stresu. Nadmout vás mohou i určité potraviny, mezi nimiž jsou luštěniny, sójové boby, zelí, brokolice, lilky, chléb atd. Pokud se některých potravin nevíte vzdát, existují alternativy jako nadýmání zmírnit. Například luštěniny stačí před vařením ponořit na čtyřiadvacet hodin do vody nebo zelí stačí tepelně upravit. Případně přidávejte do vaření bazalku, saturejku, majoránka, kopr, rozmarýn, kmín, šalvěj či fenykl. Vařte si čaje z již zmíněného fenyklu, máty, heřmánku, z hořce žlutého nebo z kmínu. Omezte kouření, žvýkání žvýkaček, obohaťte svou stravu o kvalitní probiotika, hodně pijte a zbavíte se tohoto problému raz dva.