Parazity a jejich osobitost

Parazity
Parazity a jejich osobitost

Součástí našeho světa jsou různé formy života a my se můžeme zamýšlet nad tím, jak je možná taková neuvěřitelná pestrost. Odlišují se ve způsobu svého života, který jim umožňuje, aby přežili. Neobyčejné parazity jsou výjimečnou skupinou organismů, protože jejich způsob života je velmi zajímavý. Zároveň jsou však i obydlenými nepřáteli pro člověka, zvířata, ale i rostliny. Jsme před nimi na pozoru, protože jsou opravdu velmi nebezpečné. Když si vzpomeneme asi na nejznámějšího zástupce, kterým je klíště, tak se nám dělají husí kůži po těle. Živí se krví a to tak, že se přisaje k tělu svého hostitele.

Na tom by však nebylo nic život ohrožující, horší je, že do těla vypouští sliny, ve kterých může přenášet různé nemoci. Jednou z nich je zánět mozkových blan, ale také i bolerióza. Obě nemoci jsou velmi nepříjemné a vyžadují dlouhodobou léčbu. Mají však dlouhodobé následky na našem zdraví. Obávanými jsou však i paraziti, kteří se pohybují uvnitř organismu. Mají také svých přenašečů, například hmyz, pomocí kterých se dostanou ke své potravě. Stačí, když moucha naklade vajíčka do potravin a my jejich zkonzumujeme. Je to velmi jednoduchá cesta jak se dostat do těla. Přitom nám způsobí problémy, které bychom neradi zažívali.