Parazity a problémy s trávením

Parazity
Parazity a problémy s trávením

Problémy s trávením vznikají poměrně často a víme si je způsobit samy. Důvodem nadýmání, zácpy, zda průjmu může být nesprávná strava, ale i zlozvyky jiného charakteru. Problémy s trávením může být způsobeno i bakteriemi, či viry, ale mohou nás navštívil i parazity. Zkušený lékař by měl odhalit příčinu problémů (parazity, bakterie) a určit správnou diagnózu s nastavením léčby. Asi jednou z nejrozšířenějších chorob jsou problémy způsobené bakterií Helicobacter pylori. Jde o parazita, který umí pěkně znepříjemnit život. Parazituje v trávicím traktu na sliznici, podporuje tvorbu zánětů a infekcí.

Záněty a infekce jsou nebezpečné i z pohledu, že mohou přejít do chronické formy, k tvorbě vředů, gastritidě, trávicích potíží a také k rakovině žaludku. Důležitá je správná a včasná diagnóza a následná léčba, abychom předešli chronické zátěži a onkologickým onemocněním. Nakazit parazitem se můžete v podstatě kdekoliv. Především úzkým kontaktem s nakaženou osobou. Náchylnější jsou osoby se sníženou imunitou. Bakterie se nachází ve slinách, či zubním plaku. Problémy s trávením a přítomnost Helicobacter pylori provázejí i další příznaky jako nadýmání, vyrážka, nevolnost, pálení žáhy. Vyšetření probíhá odebráním vzorku stolice a určí se přítomnost Helicobacter. Další formou je zavedení sondy do žaludku.