Tlusté střevo – jeho funkce

Tlusté střevo
Tlusté střevo – jeho funkce

Tlusté střevo má délku kolem 1,5 m a v průměru má kolem 7 cm a od tenkého střeva je odděleno ileocekální chlopní. Samotné tlusté střevo se dělí na příčný a sestupný tračník směřující do konečníku. Konečník je koncová část tlustého střeva, která se podílí na vylučování produktů z trávení potravy. Délka konečníku je kolem 12 cm. Funkce tlustého střeva jsou vstřebávání, transport a vylučování. Hlavní funkce tlustého střeva je vstřebávání. V tlustém střevě se vstřebává glukóza, vitaminy, aminokyseliny a elektrolyty. Bakterie střevní dutiny spouštějí také proces hnití bílkovin, čeho průvodním jevem je tvorba plynu. Do tlustého střeva denně přichází přibližně 2000 gramů potravinové hmoty. Po vstřebání z tohoto množství zůstane 200 – 300g výkalů. Transport – V tlustém střevě se výkaly hromadí a zůstávají tam až do jejich vyloučení. Transport exkrementů je pomalý a trvá 12 až 18 hodin. Pokud k vyprazdňování nedojde do 24 hodin, mluvíme o zácpě. Vylučování – Nestravitelné zbytky ve formě stolice se obalí hlenem a konečníkem se posouvají k análnímu otvoru. Anální otvor se uzavírá svěračem, který je kromě vylučovací fáze stažen a umožňuje člověku kontrolu vyprazdňování.